Strona główna Samorząd Z naszej Dzielnicy Historia Włoch  Zdjęcia Artykuły Księga Gości Forum Kontakt i opinia o stronie
           <<Powrót

Konkurs "Stare Nowe Moje Włochy"

Konkurs na prezentacje multimedialne

  1.  Początek
  2. Warsztaty
  3. Lekcje w Zespole Szkół nr 17
  4. Zakończenie
  5. Skład jury
  6. Nagrodzeni
  7. Ogłoszenie wyników
  8. Tu nagrodzone prace - prezentacje i zdjęcia :

 Początek

    Konkurs rozpoczął się 9 czerwca 2006 roku otwartym spotkaniem dla mieszkańców. Na spotkaniu mieszkańcy mogli zapoznać się z zasadami i regulaminem konkursu. Pretekstem i urozmaiceniem spotkania była historia włochowskiego kina Olsztyn. Zebrani obejrzeli prezentację zdjęć dotyczącą kina, zawierającą zdjęcia historyczne oraz reprodukcje projektu rewitalizacji obiektu.

 
    Konkurs był skierowany głównie do mieszkańców dzielnicy Włochy, osób zainteresowanych historią dzielnicy, a jednocześnie posługujących się technikami takimi jak: fotografia cyfrowa, cyfrowe nagrania dźwięku, amatorski film. Celem konkursu było aktywizowanie mieszkańców Włoch do działań artystycznych mających związek z ich miejscem zamieszkania. Ponadto organizatorom przyświecała idea gromadzenia materiałów związanych z Włochami: dokumentacji fotograficznej ciekawych miejsc, rozmów z ciekawymi osobami itd.

Organizatorzy szeroko promowali ideę konkursu. Poczta roznosiła ulotki zawiadamiające o konkursie. Plakaty wisiały na tablicach dzielnicowych oraz w wielu zaprzyjaźnionych miejscach, sklepach, szkołach itd. Zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie dostali uczestnicy akcji Lato w Mieście. Konkurs był ogłaszany przez Polskie Radio BIS, Radio św. Józef Sielskie Fale oraz Ekspress Wieczorny. Informacja o konkursie znalazła się na wielu stronach i portalach internetowych o tematyce warszawskiej. Zaprzyjaźnieni mieszkańcy Włoch otrzymali imienne zaproszenia na spotkania rozpoczynające i kończące konkurs. Działania promocyjne trwały od czerwca do połowy września.

Warsztaty

Podczas wakacji w byłej filii DK Włochy, Ośrodku Działań Twórczych na ul. 1 Sierpnia 36 a odbyły się warsztaty dla uczestników konkursu. Dwa czterogodzinne spotkania dotyczyły fotografii, dwa kolejne filmu dokumentalnego. Warsztatowicze uczyli się właściwej kompozycji fotografii oraz jej graficznej obróbki, oglądali fragmenty filmów dokumentalnych, analizowali budowę tego rodzaju produkcji, poznali podstawy montażu filmowego. Zajęcia poprowadziły instruktorki: Ewa Mędrek i Kinga Cesarz. Sprzęt i salę konieczne do przeprowadzenia warsztatów udostępnił Ośrodek. W warsztatach wzięło udział około 30 osób.

Lekcje w Zespole Szkół nr 17

Na początku września w Zespole Szkół nr 17 na ul. Promienistej odbyła się seria lekcji dla około 10 klas gimnazjalnych i licealnych zachęcająca do wzięcia udziału w konkursie oraz promująca ideę zbierania pamiątek i zainteresowania historią swojego najbliższego otoczenia. Lekcje prowadziła Magdalena Baworowska, a odbyły się dzięki życzliwości dyrekcji szkoły i nauczycielki plastyki Barbary Kitty-Gajkowskiej.

Zakończenie

Termin składania prac upłynął 30 września. W konkursie wzięło udział 21 prac, do konkursu zakwalifikowano 15 – spełniające wymogi formy i tematyki. Prace reprezentowały następujące formy: prezentacje zdjęć w formie cyfrowej, amatorskie filmy, nagrania dźwiękowe, album fotografii, projekt graficzny w formie plakatu. 

Skład jury

Zebranie jury odbyło się 10 października. W skład jury weszli: Irena Nagadowska – przedstawicielka biblioteki publicznej we Włochach, Anna Opolska – kulturoznawca, Paweł Malinowski – przedstawiciel mieszkańców Włoch oraz Grzegorz Wyszyński – przedstawiciel Wydziału Kultury Dzielnicy Włochy. 

Jurorzy mieli do rozdzielenia nagrody pieniężne w formie bonów towarowych do wydania w E.Leclerc Aleje Jerozolimskie w dziale TV, AGD, Elektronika, w kwocie 1500 zł, radiobudzik ufundowany przez E.Leclerc, dwa oleodruki ufundowane przez Włodzimierza Kaczkowskiego, kupon na darmową prasę codzienną ufundowany przez kiosk na ul. Popularnej, kupon na darmowe lody ufundowany przez Lodziarnię na Popularnej, tort ufundowany przez cukiernię Trześniewskich. 

Nagrodzeni

Pięć głównych nagród otrzymali: Łukasz Piliszek, autor reportażu fotograficznego Fabryka, czyli bardziej mroczne spojrzenie na warszawskie Włochy, Mikołaj Foks, autor filmu Ale kino, Urszula Banaszczyk i Jarosław Lewicki, autorzy plakatu Do Nowych Włoch Do Starych Włoch, Gabriela Gab, autorka wywiadu z Jadwigą Górzyńską i Kinga Kulon, autorka cyklu zdjęć Staw czyli moje Włochy za moim oknem.

Ogłoszenie wyników

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 13 października w Czytelni Naukowej nr IV Biblioteki Publicznej we Włochach. Ogłoszono werdykt jury. Zaproszeni goście obejrzeli prace konkursowe – prezentowane na ekranie przy pomocy rzutnika multimedialnego oraz odbitki zdjęć wyeksponowane w ramach.

 
Wystawę, na którą złożyły się prace konkursowe, można obejrzeć w korytarzu prowadzącym do Czytelni. Niebawem prace będą dostępne na stronie internetowej biblioteki. Prace zarchiwizowane na płycie są w posiadaniu Czytelni. Czytelnia nr IV życzliwie włączyła się do organizacji konkursu udostępniając swoje pomieszczenia i sprzęt elektroniczny potrzebne podczas obrad jury oraz spotkań otwierającego i zamykającego konkurs.

 
Projekt przyniósł wymierny efekt w postaci zgromadzonego materiału wzbogacającego wiedzę o Włochach, ale także ukazującego osobiste spojrzenie mieszkańców na ich dzielnicę. Okazało się, że wśród nas mieszkają prawdziwi artyści… Do niewymiernych korzyści związanych z konkursem można zaliczyć umiejętności, jakie zyskali uczestnicy konkursowych warsztatów oraz uzyskanie licznych nowych zwolenników dla idei gromadzenia włochowianów. Kolejny konkurs o podobnej tematyce może tylko ten stan polepszyć.

M.B.

Tu nagrodzone prace - prezentacje i zdjęcia :

Nagrodzone fotografie - z reportażu fotograficznego Fabryka, czyli bardziej mroczne spojrzenie na warszawskie Włochy
A tu całość tej pracy (prezentacja w PowerPoint) >> FABRYKA
BALKONY
Praca pt. "Balkony", również prezentacja w PowerPoint >>
Moje Włochy
Jeszcze jedna prezentacja w PP, pt. "Moje Włochy" >>
Odolany
Seria zdjęć "Szczęśliwice i Odolany" w albumie udostępnionym na stronie Google >>
Seria zdjęć "Spacer Rafała" w albumie udostępnionym na stronie Google >>
Spacer_Rafała