< POWRÓT

Aleje Jerozolimskie prawie jak autostrada

Krzysztof Śmietana; 2006-06-28, ostatnia aktualizacja 2006-06-28 21:35

Aleje Jerozolimskie za trzy lata mają się stać główną arterią wyjazdową z centrum na autostradę A2 i w kierunku wylotówek na Kraków i Katowice. Przy skrzyżowaniu z ul. Łopuszańską powstanie ogromny węzeł

Zarząd Dróg Miejskich właśnie rozpoczął konsultacje w sprawie budowy wielopoziomowego skrzyżowania w tym jednym z bardziej zakorkowanych punktów w stolicy. Żeby np. skręcić z Łopuszańskiej w Aleje Jerozolimskie w stronę Pruszkowa, trzeba stać w bardzo długiej kolejce przed światłami. Długi sznur - głównie tirów - czeka też na skręt w Łopuszańską. Pod koniec 2009 r. mamy już tamtędy jeździć wygodniej. Powstanie tu trójpoziomowe skrzyżowanie. Najniżej - w zagłębieniu - mają prowadzić główne jezdnie Alej Jerozolimskich z trzema pasami w każdym kierunku.
Na poziomie powierzchni powstanie rondo, gdzie kierowcy będą mogli skręcać w różnych kierunkach. Nad nim zaś dwie estakady do skrętu z Łopuszańskiej w stronę Pruszkowa. Te estakady to nowość, bo w poprzedniej koncepcji zakładano, że bezkolizyjnie będzie można skręcać, jadąc Alejami od strony Śródmieścia w Łopuszańską. - Prognozy ruchu mówią, że o wiele więcej kierowców będzie chciało skręcać z Łopuszańskiej w stronę Pruszkowa. Według obliczeń będzie ich prawie tyle samo co jadących dołem Alejami Jerozolimskimi - mówi Edward Kowalczyk z firmy Transprojekt Gdański.

Zarząd Dróg Miejskich planuje budowę skrzyżowania w latach 2008-09.

Wiosną 2008 r. ma zaś zakończyć się przebudowa innego odcinka Alej Jerozolimskich - od wiaduktu nad kolejką WKD do Łopuszańskiej (z estakadami nad ul. Popularną koło hipermarketu Macro).
Wiosną 2007 r. zakończy się natomiast budowa prowadzona teraz na odcinku od wiaduktu nad WKD do ronda Zesłańców Syberyjskich. (moja uwaga: marzec 2007 - budowa praktycznie zakończona. To może i z estakadą Popularnej też się uda...)

Tak poszerzone Aleje mają być gotowe na przyjęcie ruchu z autostrady A2, która w 2010 r. od zachodu ma dotrzeć do stolicy. Alejami Jerozolimskimi będzie można także wyjeżdżać w kierunku Krakowa i Katowic. Kilometr za skrzyżowaniem z Łopuszańską powstanie bowiem kolejny węzeł gigant. Tam będzie zaczynać się trasa ekspresowa w kierunku Janek i trasy krakowskiej oraz katowickiej. Według optymistycznych założeń również ma być gotowa w 2009 lub na początku 2010 roku.

Wizualizacje skrzyżowania Łopuszańskiej z Al. Jerozolimskimi oraz inne informacje o inwestycji można znaleźć na stronie www.transprojekt.gdansk.pl.
Wszelkie uwagi do projektu można zgłaszać do mailem: zdm@zdm.waw.pl lun telefonicznie w wydziale przygotowania inwestycji ZDM tel. 0 22 620 021