Strona główna Samorząd Z naszej Dzielnicy Historia Włoch  Zdjęcia Artykuły Księga Gości Forum Kontakt i opinia o stronie
x
W 2007 roku - "Archiwum pamięci"

Historia Rodzin Włochowskich

spotkania w  Pałacyku Koelichenów, w Czytelni Naukowej Biblioteki
organizacja : Fundacja Scena Współczesna

Spotkanie piąte

Historia Rodziny Chmielewskich

Spotkanie dodatkowe, początkowo nie planowane, odbyło się w stałym miejscu w dniu 15 grudnia 2006r.,   od godziny 17,30. do 19,00.

Historię rodziny przedstawiały zgromadzonym w sali Czytelni Włochowianom dwie siostry, Jolanta i Ewa de domo Chmielewskie. Obie Panie nie są aktualnie mieszkankami Włoch, ale tu mieszka nadal duża część rodziny w tym również syn Pani Jolanty i córka Pani Ewy, ze swoimi rodzinami.

Poniżej moje notaki ze spotkania.

Włochowska część historii rodziny Chmielewskich rozpoczęła się w roku 1926, kiedy Józef Chmielewski, dziadek sióstr Jolanty i Ewy, zakupił grunt we Włochach, przy ulicy Jagiellońskiej 5 - obecnie Milanowskiej.  Kiedy rozpoczął tam budowę domu, był to dopiero trzeci dom na tej ulicy (wcześniej pobudowała się tam m.inn. rodzina Szaniawskich). Piętrowy dom, którego budowę zakończono w roku 1927, został nazwany "Willa Chmielówek".  Dom ten stoi nadal przy ulicy Milanowskiej, niestety w międzyczasie stracił charakterystyczą, boczną wieżyczkę.
Żona Pana Józefa Chmielewskiego, Pani Kazimiera, w 1930 roku utworzyła prywatną szkołę powszechną, która znalazła siedzibę na pierwszym piętrze Willi Chmielówek.  Szkoła ta, początkowo czteroklasowa, a od 1935 roku sześcioklasowa, funkcjonowała do roku 1939.
Pan Józef Chmielewski nabył w sąsiedztwie jeszcze dwie działki, przy ulicy Sejmowej (obecnie Tomnickiej), na których wybudował domy przeznaczone na wynajem - było to jedno ze źródeł utrzymania rodziny.  Ponadto Pan Chmielewski prowadził w domu warsztat.
W 1928 roku Pan Józef Chmielewski zakupił grunt przy ulicy Środkowej 5 (obecnie Sklepowa), gdzie rozpoczęła się budowa "Polskiej Wytwórni Noży Dyfuzyjnych" używanych w cukrownictwie. Wytwórnia ruszyła w roku 1934 i szybko pozyskała wielu odbiorców.  Po wojnie udało się ponownie uruchomić wytwórnię i działała ona do roku 1949, kiedy państwo przejęło ją pod "przymosowy zarząd". Obecnie w pomieszczeniach wytwórni działa firma ZAMET, jednak rodzina Chmielewskich czyni starania o odzyskanie swoje własności.

W czasie wojny w pomieszczeniach szkoły Pani Kazimiery przy Jagiellońskiej zakwaterowano żołnierzy niemieckich - czesme było ich nawet blisko trzydziestu. Jednocześnie w domu nadal prowadzono nauczanie na tajnych kompletach - tylko doskonała znajomość języka niemieckiego pozwalała Pani Kazimierze Chmielewskiej na unikanie związanych z tym zagrożeń.

Obecnie w domu rodzinnym przy Milanowskiej mieszkają potomkowie Państwa Kazimiery i Józefa Chmielewskich. W miejscu dawnego warsztatu Pana Józefa jest obecnie warsztat renowacji mebli.

Wzruszającym przerywnikiem opowieści Pań Jolanty i Ewy było opowiadanie jednego z obecnych na sali, pana, który był uczniem w szkole prywatnej Pani Kazimiery Chmielewskiej i z sentymentem wspominał Panią Kazmierę, nauczycielki i samą szkołę.

Na zakończenie spotkania organizatorzy przedstawili swoje dalsze plany: po pierwsze - kontynuację spotkań w 2007 roku, po drugie - utworzenie "Archiwum pamięci" czyli zapisu ze spotkań, w formie elektronicznej, a następnie być może w postaci książki.
Archiwum pamięci ma na celu ocalenie fragmentów historii Włoch i atmosfery tego szczególnego miejsca, które zostało zaplanowane zgodnie z ideą "Miasta - Ogrodu", a które obecnie jest zagarniane przez Warszawę i może bezpowrotnie utracić swój wyjątkowy charakter.

Jedną z uczestniczek spotkania była Pani Maria Sołtys, organizatorka "Europejskich Dni Dziedzictwa" w Podkowie Leśnej, Milanówku i Brwinowie. Pani Maria S. przypomniała, że w 2007 roku kolejka WKD (dawniej EKD) będzie obchodzić swoje osiemdziesięciolecie. Może to być okazją do włączenia się Włoch w projekt "Miasta - Ogrody na szlaku EKD". Projekt ten zakłada pokazanie roli EKD, łączącej miasta leżace na jej linii, od Warszawy do Grodziska Mazowieckiego.
Jeśli chcesz poczytać o EKD / WKD zajrzyj tutaj: "EKD"

^ Na górę

Jeśli interesuje Cię aspekt finansowy  działalności kulturalnej, czytaj tutaj:
 "Wykaz podmiotów realizujących zadania publiczne z zakresu kultury w Dzielnicy Włochy w 2006 roku"^ Na górę

Strona utworzona: 31 stycznia  2006;  Właściciel strony: Anna Maria;  

Inne moje strony: zawodowa  "A.M.D. Ubezpieczenia";
prywatne: 
"Nasze Włochy" "Moja Warszawa",  "Kwiaty na balkonach" ; "Miłe miejsca spacerowe".

Strona typu serwis: "Usługi dla Ciebie i Twojego domu"